chiński nowy rok

Ładnie wygląda prawda, ale co to znaczy?

Te znaki to dwa zapisy oznaczające: Chiński Nowy Rok w piśmie tradycyjnym (na górze) i uproszczonym (na dole).

 

Chiński Nowy Rok

Nowy Rok to największe i najważniejsze święto w Państwie Środka przypadające pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego, obchodzone hucznie aż przez 15 dni!

W tym roku Chiński Nowy Rok przypada na 1 lutego naszego, zachodniego, gregoriańskiego kalendarza i rozpoczyna chiński Rok Tygrysa. Data rozpoczęcia chińskiego Nowego Roku jest ruchoma, ponieważ w Chinach od II w p.n.e. czyli od 4000 lat używa się kalendarza księżycowo-słonecznego, który dzieli rok na 12 miesięcy. Każdy rok ma swojego zwierzęcego patrona: Tygrysa, Zająca, Smoka, Węża, Konia, Kozę, Małpę, Koguta, Psa, Świnię, Szczura i Bawoła.

Rok 2022 to rok Tygrysa, króla wszystkich zwierząt, który symbolizuje w chińskiej kulturze siłę, odwagę, pewność siebie i przepędza zło. Urodzeni pod egidą tygrysa w latach 1926, 1938, 1959, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010 – mogą się spodziewać dobrego roku. Chiński Nowy Rok to święto, które obchodzi się w gronie rodzinnym, a dla wielu chińczyków to jedyna okazja w roku by zobaczyć się z bliskimi. Noworocznym zwyczajem jest wręczanie sobie prezentów, często są to pieniądze, obowiązkowo w czerwonej kopercie (bo to w chińskiej kulturze kolor szczęścia). Według tradycji kwota powinna zaczynać się od liczby parzystej – 6 lub 8, ale nigdy, pod żadnym pozorem od 4 – ponieważ dla chińczyka ta liczba rymuje się ze słowem „śmierć”. 

 

Znaki chińskie

W chińskim języku znajdziemy więcej takich zaskakujących „par” słownych. Łatwo pomylić słowo/znak „matka” ze słowem „koń” czy słowo „pytać” ze słowem „całować”. Nietrudno się domyślić, że może to powodować co najmniej niezręczne sytuacje.

Z czego to wynika? Ano z tego, że język chiński jest językiem tonalnym, czyli takim, w którym każdą sylabę wypowiada się odpowiednio zmodulowanym głosem. Ma znaczenie nie tylko jakiego słowa użyjemy, ale jakim tonem je wypowiemy. Intonacja głosu sprawia, że to samo słowo może znaczyć zupełnie co innego. I już wiemy jak łatwo pomylić ze sobą całkiem różne słowa. Tonów jest cztery i wspomniane słowo matka, czyli ma wypowiedziane w tonie pierwszym – oznacza właśnie „mamę”, ale wypowiedziane w tonie drugim – znaczy „konopie”; w tonie trzecim „koń”, a w tonie czwartym znaczy „karcić”. No jak tu się połapać? A żeby było jeszcze trudniej w języku chińskim nie ma … alfabetu. Po prostu każdy znak to odrębne słowo.

 

Ile znaków ma język chiński?

W języku chińskim jest około 50 tysięcy znaków, a pismo jest systemem otwartym, co oznacza, że ciągle powstają nowe słowa. Język chiński pisany jest więc pismem piktograficznym, i to używanym nieprzerwanie od tysięcy lat, a pismo chińskie opracowane 4 tysiące lat temu jest obowiązujące i używane do dziś. Nie trzeba się jednak przerażać tysiącami chińskich znaków, wystarczy znajomość około 3 tysięcy, aby się porozumiewać, czytać gazety lub podpisy do filmów. Współcześnie, młodzież używająca komputerów i telefonów komórkowych, powoli traci umiejętność pisania. Jest to sztuka, w której kolejność kresek, ich grubość czy to, w jakim stopniu kreska się zagina, powoli popada w zapomnienie, a w dawnych czasach sztuka pisania była wyznacznikiem przynależności do warstwy ludzi wykształconych.