Karnawał, czas zabawy, tańca i biesiadowania trwa w tym roku aż do 2 marca. Długość karnawału jest różna w zależności od kultury. Kulminacja karnawałowego szaleństwa przypada zwykle na ostanie dni, kiedy odbywają się największe i najbardziej huczne imprezy. Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o karnawale w Wenecji czy w Rio de Janeiro. Dziś wybierzmy się do Wenecji. Najpopularniejszy i najstarszy w Europie wenecki karnawał to wielkie uliczne przedstawienie, tradycja sięgająca XI wieku. Przyciąga tłumy turystów, bo kto choć raz nie chciałby uczestniczyć w takiej barwnej imprezie, której nieodłącznym elementem są przepiękne weneckie maski.

Maska wenecka – symbol włoskiego karnawału

Maski na karnawał wenecki wykonane są z porcelany, gipsu czy papier mâché, ozdobione brokatem, koralikami, piórami — są po prostu zachwycające. Noszenie masek podczas karnawału miało zacierać różnice społeczne, wszyscy mieli się bawić na równych zasadach – czy to biedni, czy bogaci – pod maską nie było widać kto jest kim.

W Wenecji maski karnawałowe można kupić wszędzie, ale najpiękniejsze powstają w warsztatach o kilkusetletniej nieraz tradycji, w których od pokoleń doskonali się sztukę tworzenia i ozdabiania tych prawdziwych dzieł sztuki. Dodajmy, że maski powstające w tych rodzinnych manufakturach nie są tanie, ale za to jedyne w swoim rodzaju.

Karnawał w Wenecji historia

Dawniej karnawał rozpoczynał pokaz akrobatów i cyrkowców, dziś tamtą tradycję kontynuuje tzw. Lot Anioła. Z dzwonnicy bazyliki „zlatuje”, a tak naprawdę zjeżdża na linie, młoda wenecjanka w pięknej sukni — prosto na plac Św. Marka — centrum karnawałowych wydarzeń, pokazów artystycznych i konkursów, wypełniony setkami spragnionych zabawy turystów i mieszkańców.

Dzięki temu, że podczas karnawału odbywa się konkurs na najpiękniejszy kostium karnawałowy i maskę wenecką, codziennie, zwłaszcza w okolicy placu Św. Marka, można podziwiać osoby spacerujące w przepięknych, paradnych strojach z poprzednich epok.

W ostatnim dniu na placu św. Marka odbywa się wieczorem wielki bal, a spod mostu Rialto wyrusza parada gondolierów z pochodniami, która przepływa Canale Grande do placu Św. Marka. Tuż przed północą można podziwiać pokaz sztucznych ogni. Po trwającej ponad dwa tygodnie zabawie koniec karnawału ogłasza bicie dzwonów z dzwonnicy bazyliki św. Marka, o północy, z wtorku na Środę Popielcową.

historia karnawału w wenecjikarnawał wenecja znaczenie

 

Podróż na karnawał w Wenecji

Podróż do Wenecji w czasie odbywającego się tam karnawału to jak podróż w przeszłość, kiedy całe miasto staje się teatrem, a my możemy się poczuć jak w bajce. Co może być lepszego niż błądzenie wąskimi starymi uliczkami pomiędzy kanałami, wśród postaci w tajemniczych maskach, strojnych sukniach i długich pelerynach? Mówiących cudownym językiem – bo język włoski ma swój niepodważalny urok. Pozostaje tylko przyłączy się do zabawy. Czy już rezerwujecie bilet do Wenecji, by zobaczyć to widowisko na własne oczy?